Oranje staat bijna altijd garant voor spektakel. Meestal zie je dat op het veld met weergaloos voetbal, maar anders zorgen interne ruzies wel voor het nodige vuurwerk. Ondanks drie verloren WK-finales hebben deze mannen een onuitwisbare indruk achtergelaten. Dit zijn de tien grootste beulskoppen en sieraden uit de historie van het Nederlands Elftal.
10. Ruud Gullit

Met zijn rasta-kapsel en imposante verschijning was Ruud Gullit het boegbeeld van de ploeg die in 1988 de enige echte hoofdprijs pakte. Samen met Van Basten vormde hij een duo waar elke verdediging slapeloze nachten van kreeg. In de finale tegen de Sovjet-Unie kopte hij de bevrijdende openingstreffer tegen de touwen.
Het is een sportieve tragedie dat Gullit door conflicten met de bond maar op één WK te bewonderen was. Zijn invloed in Milaan was gigantisch, maar bij Oranje bleef het door dat eeuwige gekonkel vaak bij die ene Europese zomer. Toch blijft zijn status als aanvoerder van de gouden generatie onaantastbaar.
9. Johnny Rep

Johnny Rep was het goudhaantje van de jaren zeventig. Hij vormde met Rensenbrink en Cruijff een voorhoede die de hele wereld angst aanjoeg. Met zeven doelpunten op wereldkampioenschappen is hij nog altijd de ongekroonde topschutter van Oranje op het hoogste podium.
In de finale van 1974 miste hij een paar dotten van kansen die de geschiedenis hadden kunnen veranderen. Vier jaar later behoedde hij de ploeg met een legendarisch afstandsschot tegen Schotland voor een vroege aftocht. Rep was de man van de belangrijke momenten en de grote glimlach.
8. Edwin van der Sar

Het ‘IJskonijn’ stond jarenlang als een onneembare vesting onder de lat. Met 130 interlands bleef hij een eeuwigheid de rots in de branding (al ging Wesley Sneijder hem later voorbij met 134 caps). Tijdens het WK van 1998 was hij in de vorm van zijn leven, totdat de Brazilianen vanaf de penaltystip net iets koelbloediger bleken.
Zijn provocatie van Ortega in de kwartfinale tegen Argentinië was een zeldzaam moment van psychologische oorlogsvoering. De kopstoot die volgde leverde de Argentijn rood op en kantelde de wedstrijd volledig. Van der Sar is bovendien de enige keeper die een penaltyreeks op een eindtoernooi won, tegen Zweden in 2004.
7. Rob Rensenbrink

Zijn bijnaam was ‘Het Slangenmens’ vanwege die onnavolgbare dribbels waarmee hij verdedigers in de knoop legde. In 1978 moest hij de kar trekken toen Cruijff bedankte voor de eer. Hij schoot Nederland met een hattrick langs Iran, maar zijn meest besproken actie was een schot op de paal.
In de allerlaatste minuut van de finale tegen Argentinië had hij de wereldtitel op zijn schoen. De bal raakte het aluminium en de rest is bittere geschiedenis. Rensenbrink bleef er zelf altijd nuchter onder, maar Nederland droomt nog steeds van die paar centimeter naar links.
6. Giovanni van Bronckhorst
Van Bronckhorst was de stille kracht aan de linkerkant die drie WK’s meemaakte. In 2006 overleefde hij de ‘Slag om Neurenberg’ tegen Portugal niet, maar vier jaar later nam hij op fabelachtige wijze wraak. Als aanvoerder leidde hij de ploeg in Zuid-Afrika naar de finale.
Zijn afstandsschot in de halve finale tegen Uruguay was van een andere planeet. De bal vloog vanaf dertig meter strak in de kruising en zette de toon voor een historische avond. Het was zijn laatste kunstje als prof, en wat voor een.
5. Johan Neeskens

In een tijd dat voetbal nog echt oorlog was, was Johan Neeskens de generaal op het middenveld. Hij was de stofzuiger die ook nog eens fantastisch kon voetballen. Zijn bebloede shirt in de finale van 1978 staat symbool voor de opoffering die hij elke wedstrijd bracht.
Neeskens was de man die de penalty in de finale van 1974 ongenadig hard door het midden schoot. Hij vocht duels uit met de harde Zuid-Amerikanen en week voor niemand. In oktober 2024 namen we afscheid van deze legende, maar zijn strijdlust blijft voor altijd een voorbeeld.
4. Dennis Bergkamp
Dennis Bergkamp was een kunstenaar met voetbalschoenen aan. Hij speelde in de jaren negentig in elftallen die bulkten van het talent, maar de hoofdprijs bleef telkens net buiten bereik. Toch bezorgde hij ons een van de mooiste momenten uit de Nederlandse sportgeschiedenis.
Zijn doelpunt tegen Argentinië in de laatste minuut van de kwartfinale in 1998 was pure perfectie. De aanname, de kapbeweging en de subtiele afronding zorgden voor een collectieve extase. Bergkamp was de man die bewees dat voetbal op het hoogste niveau ook gewoon kunst kan zijn.
3. Marco van Basten

Van Basten had de beste aller tijden kunnen worden als zijn enkels niet van glas waren geweest. Zijn interlandcarrière was relatief kort, maar de impact was gigantisch. Die onmogelijke volley in de finale van 1988 tegen de Sovjet-Unie is de belangrijkste goal uit onze historie.
Het WK van 1990 werd een drama door interne ruzies, waardoor we nooit de beste WK-versie van San Marco hebben gezien. Desondanks blijft hij de ‘Zwaan van Utrecht’ die Nederland de enige tastbare beker bezorgde. Een fenomeen dat veel te vroeg van het veld moest verdwijnen.
2. Arjen Robben
Als die teen van Casillas in 2010 een paar millimeter korter was geweest, was Robben nu een nationale godheid. Hij was jarenlang de enige speler die Oranje echt over een dood punt heen kon helpen. In 2014 nam hij op brute wijze wraak op de Spanjaarden tijdens de 5-1 slachting.
Zijn snelheid en dribbels waren een wapen waar geen enkele verdediging een antwoord op had. Ondanks alle blessures in zijn vroege jaren groeide hij uit tot de absolute leider van het elftal. Robben gaf nooit op en bleef tot zijn laatste interland de gevaarlijkste man op het veld.
1. Johan Cruijff

Er is geen discussie mogelijk over de nummer één. Johan Cruijff was niet alleen een voetballer, hij was de architect van het moderne voetbal. In 1974 liet hij de hele wereld zien wat ‘Totaalvoetbal’ inhield en werd hij terecht uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi.
Het bleef lang een mysterie waarom hij in 1978 niet mee naar Argentinië ging, maar jaren later bleek een ontvoeringspoging in Barcelona de ware reden. Cruijff was eigenzinnig, geniaal en veranderde de manier waarop we naar het spelletje kijken. Er is maar één Nummer 14.
26 reacties
Van persie dan
ajaxfan??
nee ajax is slecht
Jaap stam dan?
van beveren is een betere keeper als van de sar
Wesley Sneijder? Veruit de beste speler op het WK van 2010. Hoort in top 5.
Sneijder beste speler wk 2010? Dan moet je toch eens wat wedstrijden terug gaan kijken. Of samenvattingen zijn misschien al genoeg. zal zo wat links plaatsten. Sneijder scoorde dan wel 5 goals, maar was 1 van de stoorzenders op het veld. Ik zou graag een analyse willen geven, maar als je een beetje voetbal kennis hebt, en je bekijkt de beelden eens terug, zal je compleet anders over denken. Sterker nog, dan zal je zien van van persie thuis hoort in de top 10. Ook daar kan ik met heel veel beelden bewijzen dat dat zo is.
Kijk terug en beoordeel eens op: Balvaardigheid, positionering, passing, overzicht, rust aan de bal, dreiging en het creëren van kansen. Na terug te kijken schrok ik gewoon van de klasse van van persie, en schaamde ik me zelfs voor mijn mening, dat hij slecht was. Jammer dat ik hier niet de analyse kan gaan typen, maar met enig voetbal kennis kan men wel zien waarom.. Oja, 1 ding, die blik van Sneijder toen hij tegen Van Persie aanschoot, gatverdamme. (ik dacht wat doet van persie daar, maar als je terug kijkt, is het logies, en is de keus zoals ontelbare keren bij oranje om te schieten heel vreemd…
oja hier de video’s.
https://www.youtube.com/watch?v=Fan3-EACuhI (heb ik niet gemaakt)
https://www.youtube.com/watch?v=0f7LQWLwX_c
Kan ze wel allemaal sturen maar deze heb ik het beste bestudeerd.
rvp all time topscoorder, ondanks een groot deel ook speelde als wissel en linker vleugel speler.
Daarnaast, gaat het niet eens om de goals, maar je visie, spelopvatting, balvaardigheden enzv.. en dan is de conclusie, 3 van persie’s hadden ons kampioen gemaakt. Hij heeft gewoon niet de spelers die zijn wereld klasse begrijpen, komt hij dus niet zo uit de verf als men denkt. (zelfde geld van Messi)
De kwaliteiten die je noemt, passen zeker bij Van Persie.
Maar wat Sneijder en andere héle groten hebben is de kwaliteit om op beslissende momenten er te staan. Denk aan WK 2010 tegen Brazilië, EK 2008 tegen Italië of zelfs al de kwalificatiewedstrijd voor het EK 2004, tegen Schotland. Creatief genie, intuïtie en absolute winnaarsmentaliteit zoals we die weinig hebben gehad.
Als Van Persie ons niet persoonlijk naar de eindtoernooien schoot. Telkens weer was hij topscoorder in de kwalificatie. WK 2010 was het RVP hoogstpersoonlijk die ons er heen schoot en op wk 2014 de gene die het verschil maakte. Met maar weinig minuten vergeleken met Sneijder en Robben….
2 fouten bij vd Sar: heeft meer interlands op zijn naam, en Krul heeft natuurlijk ook een penaltyserie gewonnen afgelopen zomer…
Arjen Robben is 100% de beste aller tijden maar idd ik mis er zeker nog een paar
Wesley Sneijder
Patrick Kluivert
Frank de Boer
Van Persie
Memphis Depay komt er maybe ook in te staan na een jaar of 10 jaar later…
Uit het feit dat Willem van Hanegem er niet eens in staat blijkt wel dat je een teringjood bent.
Erg hoog Ajax gehalte
Met alle respect voor John Rep, maar die hoort hier echt niet bij. Graag even je huiswerk doen en meer objectiviteit toepassen. Neem de volgende spelers o.a. mee in je beoordeling.
Ronald Koeman
Willem van Hanegem
Frank Rijkaard
Ruud van Nistelrooij
Frank de Boer
Rinus Israël
Wim Jansen
Philip Cocu
Willy van der Kuijlen
uhum? Abe Lenstra?
Zou Rijkaard, Davids en Sneijder ook maar wat graag meenemen voor het middenveld.
En als je de verdediging een beetje kracht moest bijzetten?
Koeman, Stam of De Boer?
MESSI
Ik mis hier echt Nistelrooy en Koeman
Net zoals kluivert en de boer
Van Bronckhorst? Really? Prima speler hoor, maar top 10 ooit?
Het blijft altijd lastig hoor, maar RIjkaard en Van Hanegem horen hier toch echt in.
Van der kuilen
Stam
Van Beveren
Koeman
Rijkaard
Vanenburg
Van Nisterooij
Van de Kerkhof
Cocu
De Boer
Kluivert
Dit Is echt lachwekkend
Vast een antI psv er
Jan van beveren
Wim suurbier, Rinus israel, Ruud krol, Frank rijkaard.
Wim jansen, Johan neeskens, Wim van hanegem.
Ruud gullit, Johan cruyff, Coen moelijn.
van Beveren of van de Sar
Suurbier, Israël, Krol, Rijkaard
Wim Jansen of Johan Neeskens, Cruijff, van Hanegem
Gullit of Robben, van Basten, Keizer
Niet gekozen voor Lenstra, Wilkes of een andere voetballer voor 1963 omdat ik die niet heb zien voetballen in de stadions. Voor verdedigen is Jansen bruikbaarder dan Neeskens, wel beiden ‘stofzuigers’.
Eerst Van Bronckhorst er maar ‘ns uit en Van Hanegem erin.
Van der sar mag de veters van jan van beveren nog niet eens vastmaken. En van hanegem er niet bij? Wie heeft dit lijstje gemaakt? Zeker één uit de hoofdstad?